1398/02/29 شمسى برابر با 2019/05/19 ميلـادى

ENGLISH
العربیه
اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
کانال تلگرامـ قدمی
صفحه نخست
زندگينامه
سوابق
سخنرانی ها
آثار و تاليفات
مصاحبه ها
تماس با ما
15. سالمترین تفریح، تماشای مسابقات ورزشی
بازدید: 2826

سالمترین تفریح تماشای مسابقات ورزشی

هفته نامه حریف مورخ 63/6/85

در مصاحبه با حبیب ا... قدمی، مدیر مركز عالی تربیت مدرس در استان گلستان و دارنده خط دو در رشته كونگ فوتوآ

سالمترین تفریح، تماشای مسابقات ورزشی

 اگر تماشاگرانی را كه در ناهنجای‌هـا نقش مستقیم دارند را به ورزشگاه‌هـا راه ندهند به طور یقیقین افراد دیگری جای آنها را میگیرند كه به طور طبیعی در مدت كوتاهی فضای ورزشگاه‌هـا متحول میشود.

برگزاری مسابقات را در حال حاضر چگونه ارزیابی میكنید ؟

مسابقات و تمرینات ورزشی كه در گوشه و كنار جهان برگزار میشود، از چهار جهت قابل بررسی است. 1- ورزشكاران 2- تماشاگران 3- دست اندركاران 4- فعالیت‌هـای حاشیه ای

به نظر میرسد در كشورهای به هر چهار جهت توجه مناسبی شده است، بصورتی كه ورزشكاران از نظر تاكتیك و تكنیك وآمادگی جسمانی در سطح بالـایی قرار گرفته اند.

برای تماشاگران امكانات خوبی در نظر گرفته اند آنها دارای جایگاه مناسبی بوده وحتی موارد بسیاری برای تماشاگران فوتبال كه در محیطی بزرگی قرار دارند سقف‌هـایی ساخته اند كه آنها را از باران و آفتاب حفظ نماید.

و درفعالیت‌هـای حاشیه‌ای دست اندركاران این مسابقات با ایجاد شغل‌هـای مستقیم و غیر مستقیم و تبلیغات بازرگانی به صورتی گسترده‌ای جهان را زیر پوشش قرارداده اند. البته آنچه را كه گفته ام به عنوان جهات مثبت است كه میتوانیم از تجربیات دیگران همچنان كه استفاده كرده ایم بیشتر استفاده كنیم.

آیا درمورد مقدار توجه دست اندركاران بیشتر توضیح میدهید ؟

درمیادین و سالن‌هـای ورزشی كه در ایران ساخته شده است، یا اساسا برای تماشاگران جایگاهی در نظر گرفته نشده است و یا فضایی را كه برای تماشاگران درنظر گرفته شده است، فقط ایستادن یا نشستن تماشاگران بر سكوهای سیمانی است كه برای یك ردیف صندلی و برای ردیف بالـایی جای پا محسوب میشود.اگرچه در چند مورد محدود در سطح كشور صندلی‌هـایی قرار داده شده است.

طراحی و ساخت ورزشگاه‌هـای ما بیانگر این سیاست است كه در ساخت سالن‌هـا و میادین ورزشی توجه ویژه به ورزشكاران شده است ولی به جمعیت چند برابر یا چندین هزار برابر تماشاگران كمتر توجه میشود و سرمایه گذاری در بخش تماشاگران در مقایسه با ورزشكاران بسیار ناچیز است.

مسابقات شتر دوانی در زمان پیامبر (ص) انجام میشد و اصحاب آن حضرت به تماشا میپرداختند. بنظر میرسدیكی از سالم ترین تفریحات تماشای مسابقات ورزشی است كه باید آن را تجربه نمود تا احساس كرد.

 ترویج مسابقات و تماشای آن باید بقدری باشد كه هركس بتواند حداقل در هفته‌ای یك مسابقه ورزشی را از نزدیك نگاه كند، روحیه شاد كسب نموده و ازندگی لذت ببرد.

 تماشای ورزش چه فایده‌ای دارد ؟

بعضی تماشای ورزش را با ورزش كردن مقایسه میكنند و به این نتیجه میرسند كه تماشای ورزش یا فایده‌ای ندارد یا كمترین فایده را دارد ولی بنظر میرسد كه تماشای ورزش را بعنوان یك تفریح وسر گرمی میباید در نظر گرفت انسانهایی را كه در طول روز مشغول فعالیت‌هـای روزمره هستند اگر بخشی از ساعات یك روز یا یك هفته خود را به تما شای مسابقات ورزشی كه همراه هیجانات سالم هست بگذرانند قطعا در روحیه ان تاثیر بسیاری دارد،مسابقات شتر دوانی در زمان پیامبر(ص) انجام میشد و اصحاب آن حضرت به تماشا میپرداختند.بنظر میرسد یكی از سالم ترین تفریحات تماشای مسابقات ورزشی كه باید آن را جربه نمود تا احساس كرد.

فرهنگ تماشای مسابقات را در كشور چگونه ارزیابی میكنید؟

تماشای مسابقات از قدیم در ایران رواج داشته است و در استان ما تماشای مسابقات اسب دوانی وكشتی و بعضی از ورزشهای محلی رایج بوده است غالبا این مسابقات با تشویق همراه بوده از فحاشی تحقیر ورزشكاران با هوادارن پرهیز میشد به عبارت دیگر بیشتر برای تفریح استفاده میشد واگر چه همراه تشویق بود اما با هواداری نبود واگر هم هواداری بود همراه با افراط نبود.و هر چه بود در همانجا تمام میشد ودو مرتبه مردم زندگی روز مره خود را شروع میكردند و در بعضی موارد كه در مسابقات درگیری بوجود میآمد با وساطت بزرگترها به آشتی ختم میشد.

امروز ما باید آن فرهنگ را تقویت كنیم و آن چه را نا خوشایند بسیاری است ریشه كن نمائیم و برای آن برنامهای داشته باشیم. فضای ورزشگاه را بقدری سالم كنیم كه كه پیر وجوان با خیال آزاد به ورزشگاه‌هـا بیاید واز تماشای مسابقات لذت ببرند،ترویج مسابقات و تماشای آن باید بقدری باشد كه هر كس بتواند حداقل در هفته‌ای یك مسابقه ورزشی را از نزدیك نگاه كند، روحیه شاد كسب نموده و از زندگی لذت ببرد.

بعضی تماشای ورزش را با ورزش كردن مقایسه میكنند و به این نتیجه میرسند كه تماشای ورزش یا فایده‌ای ندارد یا كمترین فایده را دارد ولی به نظر میرسد كه تماشای ورزش را بعنوان یك تفریح وسر گرمی باید در نظر گرفت

آیا میشود فرهنگ تماشاگران ایرانی را سامان دهی نمود؟

اینگونه نیست كه تماشا گران ایرانی بیفرهنگ باشند، به جهت اینكه تماشاگران بسیاری از رشته‌هـای ورزشی نظیر كشتی كه من هم در مسابقات مشهد در میان تماشاگران حضور داشتم و همچنین در مسابقات كشتی استان در سالهای اخیر در سه مرحله شركت كردم فضای بسیار مناسبی دارد و آنچه را كه به عنوان نا هنجاری در مسابقات مشاهده میشود بیشتر مربوط به فوتبال است و آنهم بیشتر حساسیت‌هـای بر روی چند تیم فوتبال میباشد كه در این ضمینه دست اندركاران و مسئولین تربیت بدنی با برگزاری مسابقات خارج از لیگ بین تیم‌هـایی كه حساسیت زیادی بین آنها وجود دارد و با تبادل بیشتر بازیكنان از حساسیت‌هـا بكاهند واین تعصب بیمورد كه ثمره سالیان دور است عده‌ای همچنان بر بقا وافزایش آن دامن میزنند را كاهش داد.سامان دهی كار مشكلی است ولی عملی است اگر تماشاگران را كه در نا هنجاریها نقش مستقیم دارند را به ورزشگاه‌هـا راه ندهند به طور یقین افراد دیگری جای آنها را میگیرند كه بطور طبیعی در مدت كوتاهی فضای ورزشگاه‌هـا متحول میشود، میشود با قرار دادن دوربین‌هـای متعدد و نظارت نا محسوس این افراد را شناسایی كرد و برای مدتی آنها را محروم كرد و همچنین با دعوت از اقشار مختلف مردم و قرار دادن آنها نه در جایگاه مخصوص بلكه در بین مردم فضا ورزشگاهها را تغییرداد.
لطفا نظر خـود را در رابـطه با مطلب فوق در فیلدهـای زیر نوشته و ارسال نمائید.
*
*
*
*

*

* فیلدهای ستاره دار الزامی هستند

© 1397 کليه حقوق اين سايت محفوظ است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلـامانع است.
طراحى و پشتیبانی توسط: شركت شبكه نگاه

شركت شبكه نگاه