اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
بروزرسانى: 1396/12/05 شمسى برابر با 2018/02/24 ميلـادى
8. تحلیلی بر فرمایشات مقام معظم رهبری در حرم رضوی 95.1.1         7. اشتغال و افزایش زاد و ولد         6. شاه کلید اشتغال         5. نبردی بی پایان!         4. نـقـد سخنـان آقـای حسیـن كبـیر قسمت (1)         18. ایستادگی فقط به شجاعت نیست         17. جوانی موثرترین بخش زندگی         16. استان گلستان استان ممتاز         15. سالمترین تفریح، تماشای مسابقات ورزشی         14. نژاد و قبیله         13. برگزیده ترین افراد با تقواترین آن‌ها هستند و هیچ تفاوتی بین مرد و زن نیست         12. رهبر واحد با ملتی واحد         11. حضرت علی (ع) اشتباه نمیكند         10. باید برای تماشاگران امكانات خوب و جایگاه مناسبی ایجاد كنیمـ         9. تنها راه پایین آوردن مهریه تعیین جریمه برای طلـاق‌هـای بیمورد است         8. جمهوری اسلـامی نمونه بارز ایجاد و حفظ وحدت در جوامع اسلـامی است         7. مركزعالی تربیت مدرس قرآن كریمـ تجلی گاه وحدت در استان گلستان         6. وحدت شیعه و سنی یك ضرورت است         5. آموزش علومـ قرآنی همراه با ترویج وحدت از مهمترین اهداف ماست         4. اختلـافات قومی و زبانی، مانع وحدت نیست         
   جستجو در سايت

   زبان هاى ديگر


3. كاهش مهریه در جامعه باعث میشود تا جوانان با خیال راحت و آسوده زندگی...

بازدید: 2291


هفته نامه گلستان نو مورخ 6/8/85

 سید حبیب اله قدمی:

كاهش مهریه در جامعه باعث میشود تا جوانان با خیال راحت و آسوده زندگی مشترك خود را اغاز نمایند.


با توجه به اینكه برحی مطالب در این مضامین از سوی صاحب نظران بخصوص سخنان آقای قدمی در خصوص مهریه مورد استقبال طیف گسترده‌ای از مردم به ویژه جوانان قرار گرفت كه با درخواست‌هـای مكرر خواستار چاپ مطالبی در این موضوعات شدند. به همین منظور با توجه به دیدگاه عالمانه سید حبیب اله قدمی در این موضوع این مطلب علی رغم چاپ در شماره‌هـای قبل بار دگر از سوی تعدادی از جوانان برای آگاهی خانواده‌هـاووالدین آنان درخواست چاپ شده است تا بلكه با تاثیر پذیری از این سخنان روشنگرانه از اصرارهای بیمورد مبنی بر افزایش مهریه این امر را به مسئولـان دست اندر كار و تصمیم ساز نیز تذكری داده شود تا هرچه زودتر در این مورد چاره‌ای بیندیشند.

دولت باید برای كاهش مهریه با حل مشكل شرعی و قانونی، قانونی را به مجلس ارائه دهد.

مقایسه میزان مهریه دختران در ایران با میزان مهریه در زمان پیامبر (ص) تا زمانی كه تفاوت فرهنگ ازدواج بین این دو دوره از تاریخ بلكه بین دو كشور فعلی ایران و عربستان از بین نرفته است كاری نادرست است.

ماباید میزان مهریه را در جامعه كاهش دهیم تا جوانان ما بتوانند با خیال راحت به خواستگاری دختران رفته و با خاطر آسوده زندگی مشترك خود را آغاز نمایند. خطر طلـاق سخت ترین مشكلی است كه طرفین را در ازدواج تهدید میكند، از یك طرف ممكن است برزوج هزینه بسیار سنگین مهریه‌ای را تحمیل نماید كه شاید تا آخر عمر باعث مشكلـات مادی و معنوی او شود و از طرف دیگر یك دختر را بامحرومیت از ازدواج مجدد مورد نظر به صورتی كه در قبل ازدواج اول از آن برخوردار بود مواجه نماید.

دولت باید برای كاهش مهریه با حل مشكل شرعی و قانونی را مجلس ارائه دهد كه برای طلـاقهای بیمورد جریمه معین شود تا با جلوگیری از طلـاقهای بیمورد خیال خانواده‌هـایی را كه میزان مهریه را برای جلوگیری از طلـاق افزایش میدهند راحت نموده و از طرف دیگرفكری برای كاهش مهریه نمایند و در غیر اینصورت با توجه با اختلـاف فرهنگ و دغدغده‌هـای موجود انتظار كاهش مهریه كه هر كه هر از آن سخن گفته میشود از مرحله سخن گفتن فراتر نخواهد رفت. ما برای اثبات تفاوت فرهنگ ازدواج در دو مقطع زمانی بلكه اقلیمی نظر شما را به مطالب ذیل جلب میكنیم.

آیات 228و234و235از سوره مباركه بقره وتاریخ و سنت ما را متوجه چند تفاوت در فرهنگ ازدواج در جزیرة العرب كه با فرهنگ ازدواج در غالب مناطق ایران متفاوت است مینماید.

1- اگر زنی طلـاق میگرفت و یا شوهر او از دنیا میرفت خواستگاران قبل از تمام شدن عده قانونی برای ازدواج به او مراجعه میكردند و اینگونه ازدواج كردن در آن زمان به تنها از نظر اجتماعی باعث نكوهش دیگران نبود بلكه یك امر عادی محسوب میشد فلذا در بعضی از آیات نامبرده به زنان سفارش میشد كه تا تمام شدن مدت ازدواج نكرده و به مردان سفارش میشد كه در این مدت به صورت صریح از زنانی كه شوهرهایشان فوت نموده است خواستگاری نكنند، ازدواج مجدد یك امرعادی محسوب میشد و تفاوت چندانی بین ازدواج با دوشیزه و بانو وجود نداشت برای همین بود كه گاهی یك دختر جوان با یك مرد پیر ازدواج میكرد و در صورت فوت همسر شانس ازدواج بعدی را به راحتی پیدا میكرد. اما همچنان كه آمار نشان میدهد در كشورما بیشترین شانس ازدواج ایده آل را دختران دارند و اگر دختری به هر علتی در ازدواج خود موفق نباشد در غالب موارد یا برای همیشه مجرد میماند یااینكه باید با مرد متاهل و یا مرد مسنی ازدواج كند و متاسفانه اگر شوهر او فوت كرده باشد چه بسا برای همیشه مجرد میماند و در صورت ازدواج مجدد مورد نكوهش دیگران قرار میگیرد.

بنابراین ازدواج اول برای دختران نقش حیاتی را دارد. با توجه به اینكه دین مقدس اسلـام حق طلـاق برای مرد قرار داده است و مرد هر زمان كه بخواهد میتواند بدون هیچ علتی زن خود را طلـاق دهد آیا ما میتوانیم با توجه به فرهنگ ازدواج دراین كشور و نگرانی دختران وخانواده‌هـایشان از آینده و حل نشدن طلـاق‌هـای بیمورد و فرهنگ فعلی ازدواج آن‌هـا را در انتخاب مهریه بالـا سرزنش نماییم.

به نظر من غالب دختران ایرانی بسیار نجیب هستند آن‌هـا در حقیقت حاضرند در منزل شوهر آشپزی و ظرفشویی و... انجام دهند و تنها چیزی كه از شوهر خود انتظار دارند وفاداری و مهربانی است و در غالب موارد مهریه را فقط در صورتی تقاضا میكنند كه شوهر قدام به طلـاق یا بدرفتاری نماید.

باید پذیرفت با توجه به فرهنگ ازدواج در كشور اگر مهریه‌هـا را بتوان كاهش داد كه به نظرمی رسد كار محالی است و فرهنگ سازی در جامعه نیز كاری است بسیار دشوارتر تنها راه برای پایین آوردن مهریه‌هـا تعیین جریمه برای طلـاق‌هـای بیمورد است.

ولی ا زمانی كه وضعیت ازدواج اینگونه است به نظر میرسد كه نكات ذیل را باید مورد نظر داشت.

1- ازدواج‌هـا از طرف مردان باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد كه در صورت تقاضای مهریه از طرف زوجه بتوانند دین خود را اداء نمایند.

2- ازدواجی كه پشتوانه آن فقط مهریه باشد ازدواج موفق نیست زیرا ازدواج موفق است كه براساس عشق و محبت و شناخت باشدو انسان با هم كفو خود ازدواج نماید.

3- به نظر میرسد تا زمانی كه فرهنگ ازدواج به این گونه است و چاره قانونی برای آن اندیشیده نشده است باید به مقداری باشد كه هر دختری در صورت فوت شوهر یا طلـاق بتواند به صورت مستقل تا آخر عمر به تناسب شئونات خود زندگی كند و محتاج دیگران نباشد. كه البته در موارد بسیار نادری زن فقط برای تیغ زدن مردان مهریه سنگین را میبندند باید گفت موارد نادر هیچ وقت نمی تواند ملـاك رفتارهایی را كه براساس عمومیت است تغییر داده شدو دیگر اینكه لـازم است جوانان ما بدون شناخت كافی اقدام به ازدواج نكنند.

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مطلب فوق در فیلدهـای زیر نوشته و ارسال نمائید.
*
*
*
*

*

* فیلدهای ستاره دار الزامی هستند