صـفـحـه اول
زندگينـامـه
آثـار و تـاليفـات
مقـالـات
مـصـاحـبـه‌هـا
اخـبـارواطلـاع‌رساني
اوقـات شـرعي
سـوالـات شـرعي
سـفـارش كـتـاب
ليـنـك‌هـاي مـرتبـط
گـالـري تـصـاويـر
ارتـبـاط بـا مـا
آيــه هفـتـه
دريافت نرمـ‌افـزار

افـزودن به علـاقـه‌‌هـا

    8- اتحاد و يكپارچگي «وَ اعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعًا وَ لا تَفَرَّقُوا ...»[1] آل‌عمران/103 ترجمه‌ی آیه:      « همگي به ريسمان خدا چنگ بزنيد و پراكنده نشويد ...». تفسیر:      «اعتصام» به معناي تمسّك، یعنی چنگ‌زدن و گرفتن چيزي به وسيله‌ی دست است. «حَبل» نيز به معناي ريسمان است. پس معناي آيه‌ي شريفه مي‌شود، «همه‌ی شما به ريسمان خدا جنگ بزيند و پراكنده نشويد. (يعني اين گونه نباشد كه عده‌اي به ريسمان خدا و عده‌اي به ريسمان غير خدا چنگ زنند تا تفرّقه و پراكندگي بين صفوف شما به وجود بيايد).    روشن است كه مقصود از ريسمان در آيه‌ی شريفه، همان رشته‌ی ساخته‌ی دست بشر كه از آن جهت ارتباط بين اشيا استفاده مي‌كنند، نیست. بلكه مقصود از ریسمان خدا هر آن چيزي است كه باعث ارتباط بين انسان و خدا مي‌شود. پرسش:      مقصود از «حبل الله» (ریسمان خدا) چیست یا کیست؟ پاسخ:       بعضی از تفاسیر شیعه، احتمال داده‌اند مقصود از حبل الله، «قرآن» یا «خاندان پيامبر (ص) و ائمه‌ی معصومين (ع)» یا «دین اسلام» باشد.      تفسیر روح المعانی از تفاسر مهمّ اهل سنت، با نقل چند روایت[2] و اقوال صحابه، شش احتمال را نقل کرده‌اند که عبارتند از: 1. قرآن 2. قرآن و عترت یعنی اهل بیت 3. اسلام 4. طاعت و جماعت 5. اخلاص 6. پیمان و فرامین الهی.[3] جمع بین اقوال      در جايي كه پاي دين و آئين در ميان باشد، «حبل‌الله»، دین اسلام است و بايد به دين اسلام چنگ بزنند. و بر همين اساس در بعضي از روايات آمده است كه مقصود از «حبل‌الله» اسلام است.      در جايي كه میدان و سخن از كتُب مطرح باشد، همه بايد به قرآن چنگ بزنند و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به قرآن تفسير شده است.      در جايي كه پاي امامت و رهبريت مطرح باشد، بايد از ائمه معصومين اطاعت شود و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به اهل بيت و ائمه اطهار تفسير شده است. و در بين بعضي از مفسرين اهل سنت به جماعت تفسير مي‌شود.      ولی در زمان غیبت جایی که امام معصوم (ع) غایب باشد و پای اطاعت از غیرمعصوم مطرح شود، «حبل‌الله»، فقيه جامع شرايط است؛ زیرا فقط برای اطاعت از او است که دلیل شرعی وجود دارد و بس. [1] - اعتَصِمُوا: چنگ بزنید / حَبل: ریسمان /  جمیعًا: همگی  لاتَفَرَّقُوا: پراکنده نشوید. [2]. عن أبي سعيد الخدري قال: «قال رسول اللّه [ص]: كتاب اللّه هو حبل اللّه الممدود من السماء إلى الأرض». و عن زيد بن ثابت قال: «قال رسول اللّه [ص]: إني تارك فيكم خليفتين كتاب اللّه عز و جل ممدود ما بين السماء و الأرض و عترتي أهل بيتي و إنهما لن يفترقا حتى يردا على الحوض». [3]. تفسیر روح المعانی در ادامه می فرماید: "و كلّها متقاربة". یعنی هر یک از این معانی و تفاسیر با هم نزدیک هستند و با یکدیگر اختلاف اساسی ندارند.
()

درتصميم گيري هاي مهم كشوري بايد پاسخگوي نسل گذشته، نسل امروز و آينده باشيم

هفته نامه گلستان نو                                                                                           مورخ 8/8/85

  

 

آيت اله سيد حبيب اله قدمي :

درتصميم گيري هاي مهم كشوري بايد پاسخگوي نسل گذشته ، نسل امروز و آينده باشيم

...اين مطلب را آيت اله سيد حبيب اله قدمي از علماي برجسته و از فعالان سياسي در منطقه شمال كشور در پاسخ يكي از خبرنگاران در خصوص اينكه مسئوليت در تصميم گيري هاي مهم كشوري چه نكاتي را مد نظر داشته باشند از وي پرسيده بود اظهار داشت و افزود :

حق تصميم گيري در نظام مقدس جمهوري اسلامي كه براي مردم براساس اسلام و بدون وابستگي به استكبار جهاني و ثمره جان ها ، خون ها و رنج انسان هايي است كه هنوز عطروجودشان در جامعه بدون روشني احساس مي شود و اگر چنين از خودگذشتگي توسط آن انسان هاي شريف و بزرگوار نبود به طور يقين امروز ما در چنين موقعيتي و در كمال امنيت و آرامش قرار نداشتيم . بنابراين اگر در تصميم گيري هاي مهم در منافع ملي و كلي كشور خواست و نظر آنان را در نظر نگيريم قطعا در روز قيامت بايد پاسخگوي آنان باشيم و در قبال نسل امروز و نسل هاي آينده نيز اگر در تصميم هاي خود آنان را مد نظر نداشته باشيم، مسئوليت ما دو چندان خواهند شد چرا كه آن ها در اين دنيا و هم در آن دنيا حق بازخواست كردن ما را دارند . چراكه اين شرايط و موقعيت ها را مديون از خود گذشتگي و جانفشاني كساني هستيم كه براي دفاع از اين مرزوبوم جانانه از همه چيز خود گذشتند.

قدمي در ادامه به مسئوليت مهم دست اندركاران و صاحب نظران تصميم ساز و موثر درسياست گزاري هاي كشوري اشاره و افزود: بياييم در تصميمات مهم كشوري ديدگاهي را انتخاب كنيم كه همراه با دور انديشي وآينده نگري باشد و درآن مصالح اسلام و تمام مردم درنظر گرفته شود .

بايد در مسائل مهم و اساسي نقش مردم و تمامي آحاد جامعه جايگاه آن مشخص و داراي ارزش و تعيين كننده باشد و در اين صورت است كه اگر حق انتخاب همه مردم لحاظ شود و سرنوشت نسل هاي گذشته ، حال و آينده در تمامي مسائل كه نياز به تصميم هاي مهم و سرنوشت ساز است در نظر گرفته شود و مردم آن را به خوبي احساس كنند يقينا اين مردم همانگونه كه در طول اين سال ها در شرايط مختلف اقتدار و قدرت نظام را به جهانيان ثابت كرده اند هميشه در كنار مسئوليت نظام در مسائل مهم خواهند بود .

1- قدمي همچنين به اهميت حضورگسترده مردم در انتخابات پيش رو اشاره و اين عرصه را نيازمند نمايشي عظيم و ديني از سوي ملت ايران همچون سال هاي گذشته دانست وي به افزايش حضور داوطلبان در انتخابات شوراهاي شهر و روستا يادآور شد و گفت : در اين شرايط اين حضور نشانگر عزم و اراده و هبستگي مردم است و علي الرغم تمام پيش بيني هاي نادرس دشمنان هم در ثبت نام خبرگان كه افزايش چشمگير غافلگير كننده بود و هم در شوراها كه افزايش حدود 10 درصدي را دارد نشان از اهميت دادن مردم به مسائل مهم در كشور است و قطعا در اين دوره نيز پاسخ بيگانگان را خواهند داد .

 

 

 
تاريخ درج: 1387/11/6 | تعداد بازديد: 1621 | تعداد نظرات: 1 | فرستنده: مديــر سـايـت| منـبـع:

نظـرات كـاربران:
ارسـال نظـر:

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مقـالـه فوق در فيلدهـاي زير نوشته و ارسال نمائيد:
نـامـ:
ايميـل:
تـوضيحـات:

اعداد نشان داده شده را در كادر زير وارد نمائيد:
| صـفـحـه اول | زندگينـامـه | آثـار و تـاليفـات | مقـالـات |
| سـوالـات شـرعي | مـصـاحـبـه‌هـا | اخـبـار و اطلـاع‌رساني | اوقـات شـرعي | گـالـري تـصـاويـر
| | ارتـبـاط بـا مـا | آيــه هفـتـه | دريافت نرمـ‌افـزار |