صـفـحـه اول
زندگينـامـه
آثـار و تـاليفـات
مقـالـات
مـصـاحـبـه‌هـا
اخـبـارواطلـاع‌رساني
اوقـات شـرعي
سـوالـات شـرعي
سـفـارش كـتـاب
ليـنـك‌هـاي مـرتبـط
گـالـري تـصـاويـر
ارتـبـاط بـا مـا
آيــه هفـتـه
دريافت نرمـ‌افـزار

افـزودن به علـاقـه‌‌هـا

    8- اتحاد و يكپارچگي «وَ اعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعًا وَ لا تَفَرَّقُوا ...»[1] آل‌عمران/103 ترجمه‌ی آیه:      « همگي به ريسمان خدا چنگ بزنيد و پراكنده نشويد ...». تفسیر:      «اعتصام» به معناي تمسّك، یعنی چنگ‌زدن و گرفتن چيزي به وسيله‌ی دست است. «حَبل» نيز به معناي ريسمان است. پس معناي آيه‌ي شريفه مي‌شود، «همه‌ی شما به ريسمان خدا جنگ بزيند و پراكنده نشويد. (يعني اين گونه نباشد كه عده‌اي به ريسمان خدا و عده‌اي به ريسمان غير خدا چنگ زنند تا تفرّقه و پراكندگي بين صفوف شما به وجود بيايد).    روشن است كه مقصود از ريسمان در آيه‌ی شريفه، همان رشته‌ی ساخته‌ی دست بشر كه از آن جهت ارتباط بين اشيا استفاده مي‌كنند، نیست. بلكه مقصود از ریسمان خدا هر آن چيزي است كه باعث ارتباط بين انسان و خدا مي‌شود. پرسش:      مقصود از «حبل الله» (ریسمان خدا) چیست یا کیست؟ پاسخ:       بعضی از تفاسیر شیعه، احتمال داده‌اند مقصود از حبل الله، «قرآن» یا «خاندان پيامبر (ص) و ائمه‌ی معصومين (ع)» یا «دین اسلام» باشد.      تفسیر روح المعانی از تفاسر مهمّ اهل سنت، با نقل چند روایت[2] و اقوال صحابه، شش احتمال را نقل کرده‌اند که عبارتند از: 1. قرآن 2. قرآن و عترت یعنی اهل بیت 3. اسلام 4. طاعت و جماعت 5. اخلاص 6. پیمان و فرامین الهی.[3] جمع بین اقوال      در جايي كه پاي دين و آئين در ميان باشد، «حبل‌الله»، دین اسلام است و بايد به دين اسلام چنگ بزنند. و بر همين اساس در بعضي از روايات آمده است كه مقصود از «حبل‌الله» اسلام است.      در جايي كه میدان و سخن از كتُب مطرح باشد، همه بايد به قرآن چنگ بزنند و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به قرآن تفسير شده است.      در جايي كه پاي امامت و رهبريت مطرح باشد، بايد از ائمه معصومين اطاعت شود و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به اهل بيت و ائمه اطهار تفسير شده است. و در بين بعضي از مفسرين اهل سنت به جماعت تفسير مي‌شود.      ولی در زمان غیبت جایی که امام معصوم (ع) غایب باشد و پای اطاعت از غیرمعصوم مطرح شود، «حبل‌الله»، فقيه جامع شرايط است؛ زیرا فقط برای اطاعت از او است که دلیل شرعی وجود دارد و بس. [1] - اعتَصِمُوا: چنگ بزنید / حَبل: ریسمان /  جمیعًا: همگی  لاتَفَرَّقُوا: پراکنده نشوید. [2]. عن أبي سعيد الخدري قال: «قال رسول اللّه [ص]: كتاب اللّه هو حبل اللّه الممدود من السماء إلى الأرض». و عن زيد بن ثابت قال: «قال رسول اللّه [ص]: إني تارك فيكم خليفتين كتاب اللّه عز و جل ممدود ما بين السماء و الأرض و عترتي أهل بيتي و إنهما لن يفترقا حتى يردا على الحوض». [3]. تفسیر روح المعانی در ادامه می فرماید: "و كلّها متقاربة". یعنی هر یک از این معانی و تفاسیر با هم نزدیک هستند و با یکدیگر اختلاف اساسی ندارند.
()

آموزش علوم قرآني همراه با ترويج وحدت از مهمترين اهداف ماست

هفته نامه گلستان نو                                                                   مورخ 3/8/85

 

 

سيد حبيب الله قدمي مديرمركزعالي تربيت مدرس قرآن كريم:

آموزش علوم قرآني همراه با ترويج وحدت از مهمترين اهداف ماست

اين مطلب را سيد حبيب ا... قدمي در گفتگو با خبرنگاران رسانه هاي گروهي اعلام كرد و افزود : مركز تربيت مدرس استاد قرآن كريم در سال 81 كه تا قبل از آن استان و منطقه چنين مجموعه اي را تجربه نكرده بود تاسيس و فعاليت خود را آغاز نمود كه با مجوز اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و تحت عنوان شعبه اي از مجمع قاريان مشهد مقدس به آموزش رشته هاي قرآني مي پردازد . وي گفت : در آغاز راه علي رغم برخي تصورات با استقبال گسترده علاقمندان مركز كار جذب دانشجو را با 184 نفر در سال 81 آغاز كه در سال 84 اين رقم به 520 نفر دانشجو افزايش يافت كه اين تعداد از گروه ها  و اقوام مختلف اعم از شيعه و سني مي باشند كه به تحصيل علوم قرآني مشغول مي باشند و آمار ورودي هرسال نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهي دارد بطوري كه از 204 دانشجو در تابستان 82 به 507 نفر در زمستان 84 افزايش داشته است .

قدمي در خصوص دوري از گرايش به گردهمايي سياسي در اين مركز گفت : تلاش كرديم تا به دور از هرگونه گرايش به ترويج وحدت در اين مركز بپردازيم كه ثمره آن تحصيل قريب به 100 نفر دانشجو تركمن ونيز وجود چند نفر اساتيد تركمن كه از قاريان مشهور و توانمند استاني هستند مي باشد . مدير مركز عالي تربيت مدرس و استاد قرآن كريم گفت : تعداد 6 رشته قرآني شامل تربيت مربي - روخواني -تجويد و وقف و ابتدا - پيش دبستاني علوم و فنون قرائت -صوت ، لحن -تفسير روانخواني دراين مركز تدريس مي شود و به دانشجويان در پايان تحصيلات گواهينامه مركز اعطاء     مي گردد كه البته بدليل نو بودن اين كار دراستان فرغ التحصيل چنداني از مركز نداشته ايم چرا كه فقط گواهي نامه مورد نياز افراد بوده و مگر اينكه كساني با دادن امتحان نهايي مدرك فارغ التحصيلي نيز دريافت كنند . وي افزود : تعداد 93% از دانشجويان اين مركز را خواهران و 7% را برادران تشكيل مي هند كه اين نشان از توجه اين مركز به نقش بانوان در جامعه و جوانان مي باشد . در ادامه جلسه قدمي در پاسخ به خبرنگاري مبني بركانداتوري ايشان در مجلس خبرگان گفت : كار سياسي در دوران جواني بخشي از فعاليت هايم بوده است به طوري كه در سال 56 در كردكوي بدليل  فعاليت هاي انقلابي و پيگيري سخنراني هاي امام خميني (ره ) دستگير شدم و پس از آن عازم تهران شدم تادر محيط بزرگتري به ادامه فعاليت بپردازم چون محيط شهر كردكوي محدود بود . قدمي افزود :پس از پيروزي انقلاب با تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي وارد سپاه علي آباد كتول شدم و با شروع جنگ تحميلي به جبهه اعزام و در سال 61  ، در عمليات بيت المقدس به درجه جانبازي نائل و افتخار جانبازي 35 درصد را دارم .  

وي در ادامه در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اهميت و جايگاه خبرگان افزود : جايگاه خبرگان رفيع و بسيار با اهميت است و فردي  كه قصد حضور در اين جايگاه را باعبور از شرايط دارد بايد وابستگي گروهي نداشته باشد و هميشه بايد مصالح عموم را در نظر داشته و از منافع فردي و گروهي بپرهيزند چون اگر از وابستگي بدور باشد كارآيي بهتري خواهد داشت .

سيد حبيب ا... قدمي در ادامه جلسه كه از پاسخ به برخي سئوالات خبرنگاران در خصوص انتخابات تفره مي رفت و دليل آن را نيز رعايت مقررات اعلام نمود و علي رغم اينكه چند بار اعلام نمود كه سئوالات پيرامون موضوع مصاحبه كه همانا گزارش عملكرد مركز بود باشد در اظهارنظري بيطرف و بعنوان يك ايراني در خصوص حضور مردم بخصوص جوانان و بانوان در انتخابات افزود : بخش    عمده اي از جامعه را جوانان و بانوان تشكيل مي دهند و در طول تاريخ جوانان نقش مهمي در مسائل مختلف را داشته اند و در تاريخ انقلاب اسلامي نيز نقش اساسي را جوانان داشته اند و بانوان نيز در فرستادن اين جوانان به عرصه هاي مختلف نقش مهمتري ايفا نموده اند بعضا استفاده از جوانان درمورد خاص صورت مي گيرد و از دادن مسئوليت به اين دوقشر از جامعه بي مهري هايي صورت مي گيرد وي افزود : در اين مركز 93% از دانشجويان بانوان هستند وي گفت : جوانان و بانوان بايد در انتخابات شوراها كانديد شوند و توان و استعداد خود را به عرصه نمايش بگذارند تا ديگران آنان را با تمام وجود احساس كنند .

قدمي در ادامه گفت : بايد از جوانان بخواهيم كه با شركت در انتخابات در عملي شدن شعارهاي انقلاب گام هايي برداشته و آنهايي كه مي توانند نقشي از جامعه را برعهده بگيرند به آنان جرات كاركردن داده شود . همانگونه كه بسياري از خانواده ها با انتخاب فرزندان خود احترام مي گذارند .

وي در پايان با دعوت از تمامي اقشار جامعه بويژه نسل جوان و آينده ساز جهت شركت گسترده در انتخابات كه با توجه به قرار گرفتن در شرايط خاص كشورد در مجامع بين المللي بارديگر نيز با انتخاباتي پرشور اقتدار خود را با جهانيان نشان دهند . قدمي هدف از حضور خود در انتخابات را ادامه فعاليت هاي سياسي و نيز انجام وضيف اعلام كرد و هرگونه اظهار نظر ديگردر خصوص انتخابات رابه زمان قانوني موكول كرد .

سيد حبيب اله قدمي :

 بايد از جوانان بخواهيم كه با شركت در انتخابات در عملي شدن شعارهاي انقلاب گام هايي برداشته و آنهايي كه مي توانند نقشي از جامعه را برعهده بگيرند به آنان جرات كاركردن داده شود

 

 

 
تاريخ درج: 1387/11/2 | تعداد بازديد: 1620 | تعداد نظرات: 1 | فرستنده: مديــر سـايـت| منـبـع:

نظـرات كـاربران:
ارسـال نظـر:

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مقـالـه فوق در فيلدهـاي زير نوشته و ارسال نمائيد:
نـامـ:
ايميـل:
تـوضيحـات:

اعداد نشان داده شده را در كادر زير وارد نمائيد:
| صـفـحـه اول | زندگينـامـه | آثـار و تـاليفـات | مقـالـات |
| سـوالـات شـرعي | مـصـاحـبـه‌هـا | اخـبـار و اطلـاع‌رساني | اوقـات شـرعي | گـالـري تـصـاويـر
| | ارتـبـاط بـا مـا | آيــه هفـتـه | دريافت نرمـ‌افـزار |