صـفـحـه اول
زندگينـامـه
آثـار و تـاليفـات
مقـالـات
مـصـاحـبـه‌هـا
اخـبـارواطلـاع‌رساني
اوقـات شـرعي
سـوالـات شـرعي
سـفـارش كـتـاب
ليـنـك‌هـاي مـرتبـط
گـالـري تـصـاويـر
ارتـبـاط بـا مـا
آيــه هفـتـه
دريافت نرمـ‌افـزار

افـزودن به علـاقـه‌‌هـا

    8- اتحاد و يكپارچگي «وَ اعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعًا وَ لا تَفَرَّقُوا ...»[1] آل‌عمران/103 ترجمه‌ی آیه:      « همگي به ريسمان خدا چنگ بزنيد و پراكنده نشويد ...». تفسیر:      «اعتصام» به معناي تمسّك، یعنی چنگ‌زدن و گرفتن چيزي به وسيله‌ی دست است. «حَبل» نيز به معناي ريسمان است. پس معناي آيه‌ي شريفه مي‌شود، «همه‌ی شما به ريسمان خدا جنگ بزيند و پراكنده نشويد. (يعني اين گونه نباشد كه عده‌اي به ريسمان خدا و عده‌اي به ريسمان غير خدا چنگ زنند تا تفرّقه و پراكندگي بين صفوف شما به وجود بيايد).    روشن است كه مقصود از ريسمان در آيه‌ی شريفه، همان رشته‌ی ساخته‌ی دست بشر كه از آن جهت ارتباط بين اشيا استفاده مي‌كنند، نیست. بلكه مقصود از ریسمان خدا هر آن چيزي است كه باعث ارتباط بين انسان و خدا مي‌شود. پرسش:      مقصود از «حبل الله» (ریسمان خدا) چیست یا کیست؟ پاسخ:       بعضی از تفاسیر شیعه، احتمال داده‌اند مقصود از حبل الله، «قرآن» یا «خاندان پيامبر (ص) و ائمه‌ی معصومين (ع)» یا «دین اسلام» باشد.      تفسیر روح المعانی از تفاسر مهمّ اهل سنت، با نقل چند روایت[2] و اقوال صحابه، شش احتمال را نقل کرده‌اند که عبارتند از: 1. قرآن 2. قرآن و عترت یعنی اهل بیت 3. اسلام 4. طاعت و جماعت 5. اخلاص 6. پیمان و فرامین الهی.[3] جمع بین اقوال      در جايي كه پاي دين و آئين در ميان باشد، «حبل‌الله»، دین اسلام است و بايد به دين اسلام چنگ بزنند. و بر همين اساس در بعضي از روايات آمده است كه مقصود از «حبل‌الله» اسلام است.      در جايي كه میدان و سخن از كتُب مطرح باشد، همه بايد به قرآن چنگ بزنند و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به قرآن تفسير شده است.      در جايي كه پاي امامت و رهبريت مطرح باشد، بايد از ائمه معصومين اطاعت شود و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به اهل بيت و ائمه اطهار تفسير شده است. و در بين بعضي از مفسرين اهل سنت به جماعت تفسير مي‌شود.      ولی در زمان غیبت جایی که امام معصوم (ع) غایب باشد و پای اطاعت از غیرمعصوم مطرح شود، «حبل‌الله»، فقيه جامع شرايط است؛ زیرا فقط برای اطاعت از او است که دلیل شرعی وجود دارد و بس. [1] - اعتَصِمُوا: چنگ بزنید / حَبل: ریسمان /  جمیعًا: همگی  لاتَفَرَّقُوا: پراکنده نشوید. [2]. عن أبي سعيد الخدري قال: «قال رسول اللّه [ص]: كتاب اللّه هو حبل اللّه الممدود من السماء إلى الأرض». و عن زيد بن ثابت قال: «قال رسول اللّه [ص]: إني تارك فيكم خليفتين كتاب اللّه عز و جل ممدود ما بين السماء و الأرض و عترتي أهل بيتي و إنهما لن يفترقا حتى يردا على الحوض». [3]. تفسیر روح المعانی در ادامه می فرماید: "و كلّها متقاربة". یعنی هر یک از این معانی و تفاسیر با هم نزدیک هستند و با یکدیگر اختلاف اساسی ندارند.
()

مركزعالي تربيت مدرس قرآن كريم تجلي گاه وحدت در استان گلستان

هفته نامه صحرا                                                                      مورخ 29/7/85

 

مصاحبه با مدير مركز تربيت مدرس قرآن كريم

مركز عالي تربيت مدرس و استاد قرآن كريم با هدف تامين نياز كادر آموزشي مجرب براي تدريس قرآن مجيد در سطوح مختلف با همكاري جامعه قاريان مشهد از مهرماه 81 فعاليت خود را در اين  استان آغاز به كاركرد . اين مركز ، با استفاده از اساتيد مجرب كشوري و استاني در رشته هاي ((روخواني و حفظ ))، ((تجويد ، وقف)) ،‌(( پيش دبستاني ))، ((صوت ، لحن))و (( ترجمه و تفسير )) به تربيت مربي مي پردازد.                   

  سيد حبيب الله قدمي مدير مركز تربيت مدرس قرآن كريم :

مركزعالي تربيت مدرس قرآن كريم تجلي گاه وحدت در استان گلستان

 

مركز عالي تربيت مدرس و استاد قرآن كريم با هدف تامين نياز كادر آموزشي مجرب براي تدريس قرآن مجيد در سطوح مختلف با همكاري جامعه قاريان مشهد از مهرماه 81 فعاليت خود را در اين  استان آغاز به كاركرد . اين مركز ، با استفاده از اساتيد مجرب كشوري و استاني در رشته هاي ((روخواني و حفظ ))، ((تجويد ، وقف)) ،‌(( پيش دبستاني ))، ((صوت ، لحن))و (( ترجمه و تفسير )) به تربيت مربي مي پردازد.

سيد حبيب اله قدمي مدير اين مركز در گفتگويي كوتاه با خبرنگار ما از تحصيل بيش از 400 دانشجو در اين محل خبرداد و گفت : اين مركز بدور از هرگونه مسائل سياسي و حاشيه اي به دنبال تامين نيروهاي متخصص براي آموزش قرائت قرآن مجيد و مفاهيم اين كتاب آسماني در سطوح مختلف سني است .

قدمي در خصوص حضور دانشجويان و برخي استاتيد اهل سنت در اين مركز گفت : ما دراين مركز از اساتيد اهل سنت نيز براي تدريس استفاده مي كنيم و تعداد قابل توجهي از دانشجويان ما از برادران و خواهران اهل سنت منطقه مي باشند و اين دانشجويان هيچ محدوديتي در كنار ساير دانشجويان در حال تحصيل هستند .

وي وحدت كلمه را كه مورد اهتمام ويژه حضرت امام (ره) ، و تاكيد خاص مقام معظم رهبري قراردارد را امري ضروري براي جوامع اسلامي خواند و افزود : جمهوري اسلامي ايران و خصوصا استان گلستان به دليل تنوع قوميت هاي حاضر در آن ، از نمونه هاي بارز حفظ وحدت در بين جوامع اسلامي به شمار مي آيد .

حبيب الله قدمي افزود : اين مركز ني با آموزش روخواني ، تجويد ، مفاهيم و تفسير به دانشجويان شيعه و سني ، تجلي گاه وحدت در استان است .

خانم عطائي از دانشجويان اهل سنت گنبدي حاضر در اين مركز مي باشد ، به خبرنگار ما گفت : اين مركز با استفاده از اساتيد مجرب و اخذ هزينه مناسب نسبت به تربيت مربي اقدام نموده و دانشجويان نيز پس از اتمام دوران تحصيل خود موفق به اخذ گواهي نامه مورد تائيد وزرات ارشاد در رشته تحصيلي خود مي شوند .

وي افزود : اكثر اساتيد ما از اساتيد برجسته كشور واستان مي باشند . خانم كم نيز يكي ديگر از دانشجويان اهل سنت و اهل بندرتركمن با اعلام اينكه اين مركز علاوه بر آموزش بر پرورش روحي و تفريحي دانشجويان خود نيز تاكيد دارد ، گفت : مركز اردوهاي مختلفي را براي دانشجويان تدارك ديده و در تابستان گذشته همه دانشجويان سفر زيارتي و سياحتي مشهد مقدس را تجربه كردند .

خانم آتاباي از دانشجويان جديد الورود اين مركز نيز گفت : دانشجويان پسر ودختر اهل سنت از سراسر استان اينجا حضور دارند و عملكرد اين مركز بر حفظ و ايجاد وحدت است . آتاباي با اعلام اينكه مديريت مركز (قدمي ) در كارهاي خود مسائل سياسي و حاشيه اي را دخالت نمي دهد ، گفت : من تاكنون هيچ گونه اختالفي در برخورد با دانشجويان اهل سنت از سوي كاركنان و اساتيد اين مركز نديدم و فكر مي كنم اين مساله ناشي از تفكر مثبت مدير مركز باشد .

خانم زينت رزاقي از دانشجويان اين مركز با بيان اينكه هدف ماز از شركت در اين كلاس ها اخذ مدرك نيست ، گفت : ما در اين مركز به دنبال ياد گيري دقيق و علمي قرائت قرآن كريم بااستفاده از اساتيد مجرب هستيم و اميدواريم روزي بتوانيم ضمن آموزش آموخته هاي خود به ديگران در مسابقات مختلف حفظ و قرائت قرآن مجيد نيز شركت كنيم .

رزاقي با اشاره به برخورد يكسان بين دانشجويان شيعه و سني مركز ، گفت: حتي اساتيد ما در بحث تفسير 3 يك كتاب از منابع اهل سنت و يك كتاب از منابع شيعه معرفي مي كنند و در اين خصوص تفاوت و تبعيضي قائل نمي شوند .

رزاقي كه خود به جهت سابقه و تجربه اش ، تدريس هم مي كند، ادامه داد : برخي از دانشجويان اين مركز از افراد تحت پوشش كميته امداد امام (ره ) هستند و آقاي قدمي در خصوص شهريه اين افراد كم بضاعت تلاش هاي خوبي داشته است . اين گفتگو آنقدر دريك محيط گرم و صميمي صورت گرفت كه گذشت زمان را متوجه نشديم ، به همين جهت ادامه اين گفتگو با دانشجويان و استاتيد را به فرصت ديگر موكول كرديم .
تاريخ درج: 1387/11/2 | تعداد بازديد: 1862 | تعداد نظرات: 2 | فرستنده: مديــر سـايـت| منـبـع:

نظـرات كـاربران:
ارسـال نظـر:

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مقـالـه فوق در فيلدهـاي زير نوشته و ارسال نمائيد:
نـامـ:
ايميـل:
تـوضيحـات:

اعداد نشان داده شده را در كادر زير وارد نمائيد:
| صـفـحـه اول | زندگينـامـه | آثـار و تـاليفـات | مقـالـات |
| سـوالـات شـرعي | مـصـاحـبـه‌هـا | اخـبـار و اطلـاع‌رساني | اوقـات شـرعي | گـالـري تـصـاويـر
| | ارتـبـاط بـا مـا | آيــه هفـتـه | دريافت نرمـ‌افـزار |