صـفـحـه اول
زندگينـامـه
آثـار و تـاليفـات
مقـالـات
مـصـاحـبـه‌هـا
اخـبـارواطلـاع‌رساني
اوقـات شـرعي
سـوالـات شـرعي
سـفـارش كـتـاب
ليـنـك‌هـاي مـرتبـط
گـالـري تـصـاويـر
ارتـبـاط بـا مـا
آيــه هفـتـه
دريافت نرمـ‌افـزار

افـزودن به علـاقـه‌‌هـا

    8- اتحاد و يكپارچگي «وَ اعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعًا وَ لا تَفَرَّقُوا ...»[1] آل‌عمران/103 ترجمه‌ی آیه:      « همگي به ريسمان خدا چنگ بزنيد و پراكنده نشويد ...». تفسیر:      «اعتصام» به معناي تمسّك، یعنی چنگ‌زدن و گرفتن چيزي به وسيله‌ی دست است. «حَبل» نيز به معناي ريسمان است. پس معناي آيه‌ي شريفه مي‌شود، «همه‌ی شما به ريسمان خدا جنگ بزيند و پراكنده نشويد. (يعني اين گونه نباشد كه عده‌اي به ريسمان خدا و عده‌اي به ريسمان غير خدا چنگ زنند تا تفرّقه و پراكندگي بين صفوف شما به وجود بيايد).    روشن است كه مقصود از ريسمان در آيه‌ی شريفه، همان رشته‌ی ساخته‌ی دست بشر كه از آن جهت ارتباط بين اشيا استفاده مي‌كنند، نیست. بلكه مقصود از ریسمان خدا هر آن چيزي است كه باعث ارتباط بين انسان و خدا مي‌شود. پرسش:      مقصود از «حبل الله» (ریسمان خدا) چیست یا کیست؟ پاسخ:       بعضی از تفاسیر شیعه، احتمال داده‌اند مقصود از حبل الله، «قرآن» یا «خاندان پيامبر (ص) و ائمه‌ی معصومين (ع)» یا «دین اسلام» باشد.      تفسیر روح المعانی از تفاسر مهمّ اهل سنت، با نقل چند روایت[2] و اقوال صحابه، شش احتمال را نقل کرده‌اند که عبارتند از: 1. قرآن 2. قرآن و عترت یعنی اهل بیت 3. اسلام 4. طاعت و جماعت 5. اخلاص 6. پیمان و فرامین الهی.[3] جمع بین اقوال      در جايي كه پاي دين و آئين در ميان باشد، «حبل‌الله»، دین اسلام است و بايد به دين اسلام چنگ بزنند. و بر همين اساس در بعضي از روايات آمده است كه مقصود از «حبل‌الله» اسلام است.      در جايي كه میدان و سخن از كتُب مطرح باشد، همه بايد به قرآن چنگ بزنند و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به قرآن تفسير شده است.      در جايي كه پاي امامت و رهبريت مطرح باشد، بايد از ائمه معصومين اطاعت شود و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به اهل بيت و ائمه اطهار تفسير شده است. و در بين بعضي از مفسرين اهل سنت به جماعت تفسير مي‌شود.      ولی در زمان غیبت جایی که امام معصوم (ع) غایب باشد و پای اطاعت از غیرمعصوم مطرح شود، «حبل‌الله»، فقيه جامع شرايط است؛ زیرا فقط برای اطاعت از او است که دلیل شرعی وجود دارد و بس. [1] - اعتَصِمُوا: چنگ بزنید / حَبل: ریسمان /  جمیعًا: همگی  لاتَفَرَّقُوا: پراکنده نشوید. [2]. عن أبي سعيد الخدري قال: «قال رسول اللّه [ص]: كتاب اللّه هو حبل اللّه الممدود من السماء إلى الأرض». و عن زيد بن ثابت قال: «قال رسول اللّه [ص]: إني تارك فيكم خليفتين كتاب اللّه عز و جل ممدود ما بين السماء و الأرض و عترتي أهل بيتي و إنهما لن يفترقا حتى يردا على الحوض». [3]. تفسیر روح المعانی در ادامه می فرماید: "و كلّها متقاربة". یعنی هر یک از این معانی و تفاسیر با هم نزدیک هستند و با یکدیگر اختلاف اساسی ندارند.
()

تنها راه پايين آوردن مهريه تعيين جريمه براي طلاق هاي بي مورد است

هفته نامه سليم                                                                                                 مورخ 15/7/85

سيد حبيب اله قدمي :

تنها راه پايين آوردن  مهريه تعيين جريمه براي طلاق هاي بي مورد است .

مقايسه ميزان مهريه دختران در ايران با ميزان مهريه در زمان پيامبر (ص) تا زماني كه تفاوت فرهنگ ازدواج بين اين دو دوره از تاريخ بلكه بين دو كشور فعلي ايران و عربستان از بين نرفته است كاري نادرست است .

مابايد ميزان مهريه را در جامعه كاهش دهيم تا جوانان ما بتوانند با خيال راحت به خواستگاري دختران رفته و با خاطر آسوده زندگي مشترك خود را آغاز نمايند . خطر طلاق سخت ترين مشكلي است كه طرفين را در ازدواج تهديد مي كند ، از يك طرف ممكن است برزوج هزينه بسيار سنگين مهريه اي را تحميل نمايد كه شايد تا آخر عمر باعث مشكلات مادي و معنوي او شود و از طرف ديگر يك دختر را بامحروميت از ازدواج مجدد مورد نظر به صورتي كه در قبل ازدواج اول از آن برخوردار بود مواجه نمايد .

دولت بايد براي كاهش مهريه با حل مشكل شرعي و قانوني را مجلس ارائه دهد كه براي طلاقهاي بي مورد جريمه معين شود تا با جلوگيري از طلاقهاي بي مورد خيال خانواده هايي را كه ميزان مهريه را براي جلوگيري از طلاق افزايش ميدهند راحت نموده و از طرف ديگرفكري براي كاهش مهريه نمايند و در غير اينصورت با توجه با اختلاف فرهنگ و دغدغده هاي موجود انتظار كاهش مهريه كه هر كه هر از ان سخن گفته مي شود از مرحله سخن گفتن فراتر نخواهد رفت. ما براي اثبات تفاوت فرهنگ ازدواج در دو مقطع زماني بلكه اقليمي نظر شما را به مطالب ذيل جلب مي كنيم.

آيات 228و234و235از سوره مباركه بقره وتاريخ و سنت ما را متوجه چند تفاوت در فرهنگ ازدواج در جزيرة العرب كه با فرهنگ ازدواج در غالب مناطق ايران متفاوت است مي نمايد

1- اگر زني طلاق مي گرفت و يا شوهر او از دنيا مي رفت خواستگاران قبل از تمام شدن عده قانوني براي ازدواج به او مراجعه  مي كردند و اينگونه ازدواج كردن در آن زمان به تنها از نظر اجتماعي باعث نكوهش ديگران نبود بلكه يك امز عدي محسوب مي شد فلذا در بعضي از آيات نامبرده به زنان سفارش مي شد كه تا تمان شدن مدت ازدواج نكرده و به مردان سفارش مي شد كه در اين مدت به صورت صريح از زناني كه شوهرهايشان فوت نموده است خواستگاري نكنند ، ازدواج جدد يك امرعداي محسوب مي شد و تفاوت چنداني بين ازدواج با دوشيزه و بانو وجود نداشت براي همين بود كه گاهي يك دختر جوان با يك مرد پير ازدواج مي كرد و در صورت فوت همسر شانس ازدواج بعدي را به راحتي پيدا       مي كرد .

اما هنچنان كه آمار نشان مي دهد در كشورما بيشترين شانس ازدواج ايده آل را دختران دارند و اگر دختري به هر علتي در ازدواج خود موفق نباشد در غالب موارد يا براي هميشه مجرد مي ماند يااينكه بايد با مدر متاهل و يا مرد مسني ازدواج كند و متاسفانه اگر شوهر او فوت كرده باشد چه بسا براي هميشه مجرد مي ماند و در صورت ازدواج مجدد مورد نكوهش ديگران قرار مي گيرد .

بنابراين ازدواج اول براي دختران نقش حياتي را دارد. با توجه به اينكه دين مقدس اسلام حق طلاق براي مرد قرار داده است و مرد هر زمان كه بخواهد مي تواند بدون هيچ علتي زن خود را طلاق دهد آيا ما مي توانيم با توجه به فرهنگ ازدواج دراين كشور و نگراني دختران و خانواده هايشان از آينده و حل نشدن طلاق هاي بي مورد و فرهنگ فعلي ازدواج آن ها را در انتخاب مهريه بالا سرزنش نماييم .

به نظر من غالب دختران ايراني بسيار نجيب هستند آن ها در حقيقت حاضرند در منزل شوهر آشپزي و ظرفشويي و ... انجام دهند و تنها چيزي كه از شوهر خود انتظار دارند وفاداري و مهرباني است و در غالب موارد مهريه را فقط در صورتي تقاضا مي كنند كه شوهر قدام به طلاق يا بدرفتاري نمايد .

بايد پذيرفت با توجه به فرهنگ ازدواج در كشور اگر مهريه ها را بتوان كاهش داد كه به نظر مي رسد كار محالي است و فرهنگ سازي در جامعه نيز كاري است بسيار دشوارتر تنها راه براي پايين آوردن مهريه ها تعيين جريمه براي طلاق هاي بي مورد است . ولي ا زماني كه وضعيت ازدواج اينگونه است به نظر مي رسد كه نكات ذيل را بايد مورد نظر داشت .

1- ازدواج ها از طرف مردان بايد با احتياط بيشتري صورت گيرد كه در صورت تقاضاي مهريه از طرف زوجه بتوانند دين خود را اداء نمايند

2- ازدواجي كه پشتوانه آن فقط مهريه باشد ازدواج موفق نيست زيرا ازدواج موفق است كه براساس عشق و محبت و شناخت باشدو انسان با هم كفو خود ازدواج نمايد .

3- به نظر مي رسد تا زماني كه فرهنگ ازدواج به اين گونه است و چاره قانوني براي آن انديشيده نشده است بايد به مقداري باشد كه هر دختري در صورت فوت شوهر يا طلاق بتواند به صورت مستقل تا آخر عمر به تناسب شئونات خود زندگي كند و محتاج ديگران نباشد. كه البته در موارد بسيار نادري زن فقط براي تيغ زدن مردان مهريه سنگين را مي بندند بايد گفت موارد نادر هيچ وقت نمي تواند ملاك رفتارهايي را كه براساس عموميت است تغيير داده شدو ديگر اينكه لازم است جوانان ما بدون شناخت كافي اقدام به ازدواج نكنند.

 

 
تاريخ درج: 1387/11/1 | تعداد بازديد: 1628 | تعداد نظرات: 1 | فرستنده: مديــر سـايـت| منـبـع:

نظـرات كـاربران:
ارسـال نظـر:

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مقـالـه فوق در فيلدهـاي زير نوشته و ارسال نمائيد:
نـامـ:
ايميـل:
تـوضيحـات:

اعداد نشان داده شده را در كادر زير وارد نمائيد:
| صـفـحـه اول | زندگينـامـه | آثـار و تـاليفـات | مقـالـات |
| سـوالـات شـرعي | مـصـاحـبـه‌هـا | اخـبـار و اطلـاع‌رساني | اوقـات شـرعي | گـالـري تـصـاويـر
| | ارتـبـاط بـا مـا | آيــه هفـتـه | دريافت نرمـ‌افـزار |