صـفـحـه اول
زندگينـامـه
آثـار و تـاليفـات
مقـالـات
مـصـاحـبـه‌هـا
اخـبـارواطلـاع‌رساني
اوقـات شـرعي
سـوالـات شـرعي
سـفـارش كـتـاب
ليـنـك‌هـاي مـرتبـط
گـالـري تـصـاويـر
ارتـبـاط بـا مـا
آيــه هفـتـه
دريافت نرمـ‌افـزار

افـزودن به علـاقـه‌‌هـا

    8- اتحاد و يكپارچگي «وَ اعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَمِيعًا وَ لا تَفَرَّقُوا ...»[1] آل‌عمران/103 ترجمه‌ی آیه:      « همگي به ريسمان خدا چنگ بزنيد و پراكنده نشويد ...». تفسیر:      «اعتصام» به معناي تمسّك، یعنی چنگ‌زدن و گرفتن چيزي به وسيله‌ی دست است. «حَبل» نيز به معناي ريسمان است. پس معناي آيه‌ي شريفه مي‌شود، «همه‌ی شما به ريسمان خدا جنگ بزيند و پراكنده نشويد. (يعني اين گونه نباشد كه عده‌اي به ريسمان خدا و عده‌اي به ريسمان غير خدا چنگ زنند تا تفرّقه و پراكندگي بين صفوف شما به وجود بيايد).    روشن است كه مقصود از ريسمان در آيه‌ی شريفه، همان رشته‌ی ساخته‌ی دست بشر كه از آن جهت ارتباط بين اشيا استفاده مي‌كنند، نیست. بلكه مقصود از ریسمان خدا هر آن چيزي است كه باعث ارتباط بين انسان و خدا مي‌شود. پرسش:      مقصود از «حبل الله» (ریسمان خدا) چیست یا کیست؟ پاسخ:       بعضی از تفاسیر شیعه، احتمال داده‌اند مقصود از حبل الله، «قرآن» یا «خاندان پيامبر (ص) و ائمه‌ی معصومين (ع)» یا «دین اسلام» باشد.      تفسیر روح المعانی از تفاسر مهمّ اهل سنت، با نقل چند روایت[2] و اقوال صحابه، شش احتمال را نقل کرده‌اند که عبارتند از: 1. قرآن 2. قرآن و عترت یعنی اهل بیت 3. اسلام 4. طاعت و جماعت 5. اخلاص 6. پیمان و فرامین الهی.[3] جمع بین اقوال      در جايي كه پاي دين و آئين در ميان باشد، «حبل‌الله»، دین اسلام است و بايد به دين اسلام چنگ بزنند. و بر همين اساس در بعضي از روايات آمده است كه مقصود از «حبل‌الله» اسلام است.      در جايي كه میدان و سخن از كتُب مطرح باشد، همه بايد به قرآن چنگ بزنند و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به قرآن تفسير شده است.      در جايي كه پاي امامت و رهبريت مطرح باشد، بايد از ائمه معصومين اطاعت شود و بر همين اساس در بعضي از روايت «حبل‌الله» به اهل بيت و ائمه اطهار تفسير شده است. و در بين بعضي از مفسرين اهل سنت به جماعت تفسير مي‌شود.      ولی در زمان غیبت جایی که امام معصوم (ع) غایب باشد و پای اطاعت از غیرمعصوم مطرح شود، «حبل‌الله»، فقيه جامع شرايط است؛ زیرا فقط برای اطاعت از او است که دلیل شرعی وجود دارد و بس. [1] - اعتَصِمُوا: چنگ بزنید / حَبل: ریسمان /  جمیعًا: همگی  لاتَفَرَّقُوا: پراکنده نشوید. [2]. عن أبي سعيد الخدري قال: «قال رسول اللّه [ص]: كتاب اللّه هو حبل اللّه الممدود من السماء إلى الأرض». و عن زيد بن ثابت قال: «قال رسول اللّه [ص]: إني تارك فيكم خليفتين كتاب اللّه عز و جل ممدود ما بين السماء و الأرض و عترتي أهل بيتي و إنهما لن يفترقا حتى يردا على الحوض». [3]. تفسیر روح المعانی در ادامه می فرماید: "و كلّها متقاربة". یعنی هر یک از این معانی و تفاسیر با هم نزدیک هستند و با یکدیگر اختلاف اساسی ندارند.
()

بايد براي تماشاگران امكانات خوب و جايگاه مناسبي ايجاد كنيم

هفته نامه گلستان سلام                                                                                         مورخ 8/7/85

 

بايد براي تماشاگران ، امكانات خوب و جايگاه مناسبي ايجاد كنيم

سيد حبيب ا... قدمي در سال 1341در روستاي النگ از توابع كردكوي به دنيا آمد . دوره دبستان و راهنمايي خود را در كردكوي سپري كرد و در رشته صنايع چوب هنرستان علي آباد كتول ادامه تحصيل داد و در رشته درودگري مدرك ديپلم خود را كسب نمود.پس از آن به جهت علاقه به علوم ديني دروس حوزوي را در حوزه هاي علميه شاهرود و مشهد گذراند . وي علاوه بر تحصيل در حوزه داراي 23 سال سابقه تدريس در پايه هاي مختلف دروس حوزه مي باشد و در سال 75 موفق به حفظ كل قرآن كريم شد و در مسابقات جانبازان و بسيج كشور داراي رتبه اول گرديد.قدمي در زمينه ورزش دردوران نوجواني و جواني در رشته فوتبال فعاليت مي كرد و ازسال 58 به ورزش كونگ فو روي آورد و كونگ فو را زير نظر استاد بزرگو صاحب نام ايران وجهان بنام رضا جوركي و چنگيز فرا گرفت . در سال 77 در رشته تكواندو فعاليت نمود و تاكمربند سبز اين رشته پيش رفت . قدمي در دوران تحصيل دروس حوزه به آموزش كونگ فو و دفاع شخصي در شهرهاي علي آبد و مشهد مقدس به جوانان و همكاران خود مي پرداخت . سرويس ورزشي هفته نامه گلستان سلام ، گفتگوي صميمانه اي را با ايشان كه در لباس روحانيت در كنار مسايل ديني و فعاليت هاي مركز عالي تربيت مدرس و آموزش قرآن با ورزش هم بيگانه نيست و دوران خوبي را در ورزش سپري كرده است انجام داده ايم كه باهم مي خوانيم :

جايگاه و رزش در اسلام را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟ همانطوري كه مقام معظم رهبري فرمودند ، ورزش يك عمل معروف است و طبيعتا اگر سلامتي انسان متوقف بر انجام حركات ورزشي باشد با توجه به اين كه حفظ سلامتي از اهميت ويژه اي برخورداراست و قطعا در بعضي موارد واجب مي شود ولي با توجه به ادله اسلامي مي توانيم ادعا كنيم كه دو دسته از رشته هاي ورزشي جايگاه ويژه اي دادند :

ورزش هايي كه جهت آموزش مهارت هايي است كه در حمله و دفاع به كار مي روند .

ورزش هايي كه قدرت بدني را افزايش داده و به مقاومت انسان كمك مي كنند وهمچنين مي توان از اهميت ورزش در اسلام به بعضي از رشته هاي ورزشي متداول در صدر اسلام مثل اسب سواري وتير اندازي را مورد تاكيد قرار مي دهد اشاره كرد .

به نظر شما نقش آموزش و پرورش در ورزش و قهرماني چگونه است ؟ يادگيري و ورزش در دوران قبل از جواني يعني كودكي و نوجواني اهميت بيشتري نسبت به دوران جواني است . امروزه دنيا به اين نتيجه رسيده است كه معلمين ابتدايي نقش اساسي را در آموزش و پرورش دارند و نيز مطلب مورد تاييد همگان است كه تربيت كارساز بايد در همين بخش از عمرانسان صورت بگيرد . از آنجاييكه بدن كودك و نوجوان هنوز به قدرت و توانايي جوان نرسيده است ، و هنوز استخوان هاي بدنش محكم نشده است و ازطرفي با فنون ورزشي مورد علاقه خود به طور گسترده آشنا نشده است و به بيان با تجربه بايد آموزش آن هارا بعهده بگيرند تا دونكته اساسي آموزش صحيح و رعايت تندرستي و سلامتي را بكار بگيرند .اگر آموزش به صورت صحيح انجام نگيرد تصحيح آموخته هاي غلط كار بسيار دشواري است و نيز در صورتي كه سلامتي و تندرستي مورد توجه قرار نگيردعلاوه بر محروم ساختن او از دستيابي به پله هاي رفيع ورزش ممكن است سلامتي او در خطر بيفتد و ورزش را براي هميشه از دست دهد .

نظر شما درباره ورزش بانوان و حضور آن ها در ورزشگاه ها چگونه است ؟

اگر نگوييم ورزش بانوان از اهميتي بيشتري نسبت به ورزش آقايان برخوردار است از اهميت كمتري نيز برخوردار نمي باشد . زيرا سه نكته در ورزش بانوان وجود دارد . نكته نخست اين است كه با توجه به اينكه بانوان به نسبت آقايان داراي بدن ضعيف تري هستند ورزش براي آن ها از اهميت بيشتري برخوردار است .

نكته دوم :زنان در شادابي خانواده داراي نقش بسيار مهمي هستند كه برهيچ كس پوشيده نيست و زنان با كسب شادابي و روحيه قوي تري مي توانند به استحكام و شادابي خانواده كمك نمايند . ديگر اينكه آن ها با حضور در ميادين مختلف ورزشي به دنيا مي فهمانند كه حجاب را نه به اجبار بلكه به اختيار و انتخاب خود برگزيده اند و با رفتار خود در پيشبرد فرهنگ اسلامي نقش بين المللي را ايفا مي كنند . خداوند متعال براي زنان وظايفي پيرامون حجاب مقرر نموده است كه براي هر مسلماني روشن است و اين وظيفه نبايد باعث شود كه ما بانوان را به اسم دين از حقوق مسلم شان محروم سازيم .

تماشاگران ايراني و فضاي ورزشگاه ها را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟

تماشاگران ايران با فرهنگ و بي نظير هستند و ما وظيفه داريم كه آن فرهنگ را تقويت كنيم و از آنچه ناخوشايند است ريشه كن نماييم و براي آن برنامه اي داشته باشيم ، فضاي ورزشگاه را به قدري سالم كنيم كه پير و جوان با خيال آزاد به ورزشگاه بيايند و از تماشاي مسابقات لذت ببرند ، در اين شرايط حضور بانوان هم نيز مشكلي ايجاد نمي كند و بانوان هم مي توانند در سالن ها حضور داشته باشند و مسابقات مورد علاقه خودشان را ديدن كنند . بايد براي تماشاگران امكانات خوبي در نظر گرفته شود و جايگاه مناسبي را ايجاد كنيم . اگر تماشاگراني را كه در ناهنجاري ها نقش مستقيم دارند و شرايط مناسب فوق را برهم مي زنند بايد آن ها را به ورزشگاه ها راه ندهند و به طور يقين افراد ديگري جاي آن هارا مي گيرند كه به طور طبيعي در مدت كوتاهي فضاي ورزشگاه ها متحول شود و آن تماشاگران نيز اصطلاح و فرهنگ و رفتار خود را بازبيني خواهند كرد .ما مي توانيم با قراردادن  دوربين هاي متعدد و نظارت نامحسوس ، افراد مشكل ساز و به نوعي تماشاگر نما را شناسايي و براي مدتي آن ها را محروم كنند و از اين طريق مي توانيم در مدت كوتاهي فضاي ورزشگاه ها را تغيير دهيم .

آيا شما به ديدن مسابقات و حضور در ورزشگاهها روي مي آوريد ؟

تماشاي ورزش را به عنوان يك تفريح و سرگرمي بايد در نظر گرفت انسان هايي را كه در طول روز مشغول فعاليت هاي روزمره هستند اگر بخشي از ساعات يك روز يا يك هفته خود را به تماشاي مسابقات ورزشي كه همراه با هيجانات سالم هست بگذرانند قطعا در روحيه آن تاثير بسياري دارد . مسابقات شتر دواني در زمان پيامبر (ص)انجام مي شد و اصحاب آن حضرت به تماشا مي پرداختند به نظر مي رسد يكي از سالم ترين تفريحات تماشاي مسابقات ورزشي است كه آن را بايد تجربه نمود تا احساس كرد .

 

 

گفت و گو : سيد صادق موسوي
تاريخ درج: 1387/11/1 | تعداد بازديد: 2216 | تعداد نظرات: 1 | فرستنده: مديــر سـايـت| منـبـع:

نظـرات كـاربران:
ارسـال نظـر:

لطفا نظر خـود را در رابـطه با مقـالـه فوق در فيلدهـاي زير نوشته و ارسال نمائيد:
نـامـ:
ايميـل:
تـوضيحـات:

اعداد نشان داده شده را در كادر زير وارد نمائيد:
| صـفـحـه اول | زندگينـامـه | آثـار و تـاليفـات | مقـالـات |
| سـوالـات شـرعي | مـصـاحـبـه‌هـا | اخـبـار و اطلـاع‌رساني | اوقـات شـرعي | گـالـري تـصـاويـر
| | ارتـبـاط بـا مـا | آيــه هفـتـه | دريافت نرمـ‌افـزار |